Android dla początkujących czyli 5 najczęściej zadawanych pytań

Sporo użytkowników Symbiana przesiada się na Androida. Powody są różne bo albo Symbian już się znudził, albo nie oferuje jakichś tam funkcji, czy też najzwyczajniej z czystej ciekawości chcemy wypróbować nową mobilną platformę. Tak naprawdę idealnego systemu i smartfona nie ma i pewnie nigdy nie będzie. Dlatego tym bardziej istotne jest świadome  i mądre podejście do smartfona, na zakup którego wydało się  niemałe pieniądze.  Telefon z nowym, nieznanym wcześniej system operacyjnym – zwłaszcza dla mniej wprawnych użytkowników  –  początkowo rzeczywiście może  być trudny w obsłudze, zaś konfiguracja poszczególnych funkcji może stanowić nie lada wyzwanie. Co wtedy? Najlepiej zacząć od przeczytania instrukcji obsługi od pierwszej do ostatniej strony. Gdy i to nie pomoże to zamiast szybko się zniechęcać i wrzucać do szuflady ledwie co zakupioną „zabawkę”, chyba jednak lepiej poszukać odpowiedzi na pojawiające się pytania. Z własnych obserwacji wiem, jakie pytania pojawiają się najczęściej w pierwszym kontakcie z systemem  Google Android. Pięć reprezentacyjnych pytań zebrałem w tym miejscu i postaram się na nie odpowiedzieć najprościej jak tylko się da. Kto wie, może pomogę chociaż jednej osobie bardziej polubić Androida? :-)

1. Jak zamykać aplikacje i jak szybko przywołać ostatnio używaną aplikację?

Android jest tak skonstruowany, że w przeciwieństwie do Symbiana czy Windows Mobile nie wymaga ręcznego zamykania uruchomionych aplikacji. Co prawda istnieje wiele różnych programów jak np. Astro File Manager czy Advanced Task Manager którymi można ubijać procesy, ale nie jest to konieczne. Android  – można tak powiedzieć – jest inteligentnym systemem, który sam organizuje sobie wolne zasoby i w razie potrzeby, np. gdy zaczyna brakować pamięci RAM – samoczynnie zamyka uruchomione procesy i aplikacje.

Aby szybko przywołać ostatnio używaną aplikację lub przełączać się pomiędzy kilkoma ostatnio używanymi aplikacjami należy nacisnąć i przytrzymać dłużej główny przycisk „Home„. Zostanie wtedy wyświetlone okno  zawierające 6 ostatnio użytych aplikacji.

2. Jak instalować i usuwać aplikacje?

Do pobierania i instalowania nowych programów i gier służy przede wszystkim Android Market. W każdym smartfonie w menu znajdziemy charakterystyczną ikonę „Market”, która odwołuje do katalogu z aplikacjami.

W Markecie  na rynek polski wyświetlane są tylko bezpłatne aplikacje, więc nie ma żadnych obaw o dodatkowe koszty, pomijając ewentualny koszt transmisji danych (aby uzyskać dostęp płatnych programów trzeba mieć zrootowany telefon i zainstalowaną aplikację MarketEnabler). Innym źródłem aplikacji dla Androida jest oczywiście Internet. W sieci znajdziemy pliki  instalacyjne o rozszerzeniu *.apk Są to zazwyczaj aplikacje w wersji beta których nie znajdziemy w Markecie, aplikacje początkujących programistów bądź  pełne wersje programów i gier „wyciągnięte” z Marketu i udostępnione w Internecie (tak to jest piractwo!). Aby zainstalować w telefonie aplikację .apk znalezioną w Internecie należy:

 • Z Marketu pobrać dowolną aplikację do zarządzania plikami w telefonie np. Astro File Manager czy EStrongs File Explorer.
 • W ustawieniach telefonu ustawić zgodę na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł. W tym celu przechodzimy do: Ustawienia > Aplikacje > i zaznaczamy Nieznane źródła.
 • Podłączamy telefon do komputera (w trybie pamięci masowej) za pomocą kabla USB. W pasku powiadomień pojawi się informacja o połączeniu. Klikamy i wybieramy opcję „Podłącz”. W komputerze telefon powinien być widoczny jako dysk wymienny i wtedy kopiujemy aplikację w formacie .apk w dowolne miejsce na kartę pamięci.

 • Telefon odłączamy od kabla i uruchamiamy wcześniej zainstalowany menedżer plików np. Astro. Przechodzimy do folderu do którego skopiowaliśmy aplikację i klikamy w nią. Rozpocznie się proces instalacji aplikacji. Czasem wymagane jest potwierdzenie lub dodatkowe kliknięcie – postępuj zgodnie z wyświetlanymi informacjami. W menu telefonu pojawi się nowa ikona programu.

Aby odinstalować aplikację z pamięci smartfona, przechodzimy kolejno do Ustawienia > Aplikacje > Zarządzaj aplikacjami. Z listy wyświetlonych programów wybieramy i zaznaczamy ten, który chcemy usunąć, a następnie w opcjach wybieramy polecenie „Odinstaluj„.

Jeżeli chcemy usunąć aplikację pobraną wcześniej z Marketu, to proces odinstalowania można przeprowadzić z poziomu aplikacji Market. Uruchamiamy Market i przechodzimy do zakładki Pobrane pliki. Tam klikamy na daną aplikację i korzystamy z opcji „Odinstaluj„.

3. Jak zablokować łączenie się telefonu z Internetem?

To pytanie najczęściej nurtuje użytkowników, którzy nie mają w swojej taryfie pakietu na dostęp do mobilnego internetu. Trzeba pamiętać, że androidowe smartfony chętnie i dosyć często chcą łączyć się z siecią, chociażby po to by zaktualizować prognozę pogody czy kursy walut. W końcu są to typowo „internetowe telefony”! Warto więc mieć wykupiony u operatora jakiś pakiet na transmisję danych (przynajmniej 50 MB /mies.). Takie rozwiązanie pozwoli z pewnością sporo zaoszczędzić. Niemniej jednak, aby mieć pełną kontrolę nad ruchem internetowym (np. w trakcie korzystania z telefonu za granicą) należy zainstalować z Marketu program, który na życzenie użytkownika całkowicie  zablokuje łączenie się z Internetem. Programów tego typu nie brakuje. Chyba najbardziej znany i popularny jest APNdroid, bowiem posiada wygodny widżet, którym jednym kliknięciem zablokujemy i odblokujemy internet w telefonie.

Po pierwszym uruchomieniu telefonu (jeśli zainstalowano kartę SIM) telefon zostanie  automatycznie skonfigurowany do korzystania z oferowanego przez operatora komórkowego połączenia danych. Nie trzeba ręcznie ustawiać, punktów dostępu do sieci tzw. APN.

4. Na czym polega rootowanie Androida?

Google Android oparty jest na jądrze Linuksa, dlatego też w jego działaniu dostrzec można kilka podobieństw. Zarówno w dystrybucjach linuksowych, jak i w systemie Android użytkownik ma ograniczone prawa dostępu do systemu, w przeciwieństwie do roota czyli administratora, który ma pełną kontrolę nad systemem. Mówiąc w skrócie zrootowanie telefonu daje nam pełen dostęp do plików systemowych.  Możemy wtedy modyfikować każdy plik systemowy, uruchamiać w smartfonie nieoficjalne aplikacje, instalować modyfikowane ROM-y, czy też uzyskać dostęp do płatnej części marketu. Jeśli takie zabiegi nie są Ci do niczego potrzebne o rootowaniu możesz spokojnie zapomnieć i nie zawracać sobie tym głowy. W przeciwnym razie warto zajrzeć na forum xda-developers, które jest kopalnią wiedzy w tym temacie. W każdym smartfonie uzyskiwanie praw roota przeprowadza się w nieco inny sposób. Proces ten jest całkowicie odwracalny, a po rootowaniu nie pozostaje najmniejszy ślad.

5. Jak dodawać, usuwać i przenosić ikonki na pulpicie?

W Androidzie kwestia zmiany zawartości i wyglądu pulpitu rozwiązana jest bardzo prosto. Aby usunąć z danego pulpitu niepotrzebne ikonki czy widżety, wystarczy dłużej przytrzymać taki element i przesunąć w dół ekranu, gdzie pojawi się symbol kosza. Usuwana ikona/widżet zmieni wtedy swój kolor na czerwony, a po upuszczeniu do kosza zniknie z pulpitu.

Dokładnie w ten sam sposób można zmienić położenie elementów na pulpicie. Najpierw przytrzymujemy palcem dany element, a później opuszczamy go w miejscu gdzie chcemy go pozostawić.  Prawda że proste?

Aby dodać na pulpit nowy widżet, folder, skrót do aplikacji albo funkcji, należy przytrzymać palcem w pustym miejscu pulpitu. Zostanie wywołane okienko z kilkoma opcjami: Skróty, Widżety itd. Taką metodą można także zmienić tapetę na pulpicie. Nowe elementy na pulpit można wstawić alternatywną metodą, korzystając z przycisku Menu > Dodaj.

11 komentarze w temacie “Android dla początkujących czyli 5 najczęściej zadawanych pytań

 1. Jak tam Galaxy S? Będzie jakiś subiektywny opis wrażeń z używania? Planuję przesiąść się z N79 i ten telefon wydaje mi się niezłym kandydatem. Tylko brakuje mi xlatora na androida :-(

 2. Opis Galaxy S będzie – być może wyrobie się z tym jeszcze przed wylotem na urlop (04.08.) Xlatora na Androida co prawda nie ma, ale jest coś równie dobrego a może nawet lepszego? Mam na myśli aplikację ColorDict z dograną bazą słowników ;-)

 3. O super; ciekawe, czy uda mi się przekonwertować moje słowniki języka polskiego, które w prehistorycznych czasach (sx1) popełniłem dla xlatora ;-)

 4. Sam miałem kiedyś Siemensa SX1 i zainstalowanego w nim Xlatora. Teraz mam HTC Desire i kilka słowników m.in. Encyklopedia PWN, Słownik J.Polskiego, Słownik Synonimów i wyrazów obcych. Bazy słownikowe są w formacie .dict oraz .idx
  PS. Bardzo fajny zestaw FAX dla Androidowców! Dzięki !

 5. Witam, posiadam Samsung i9000 Galaxy S nie mogę odinstalować aplikacji które już były zainstalowane w telefonie. Chodzi o gry w wersji testowej. Chce je wyrzucić ale nie ma takiej opcji. Jeżeli zrobie „Ustawienia > Aplikacje > Zarządzaj aplikacjami” nie widać tam fabrycznie zainstalowanych gier. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Tomek

 6. Tomek mam ten sam problem, mam naviexpert ktory juz sie skonczyl i chetnie bym go wywalil na stałe, tylko jak to zrobic? Czekam na instrukcje.

 7. Witam. Mam huawei u8500 z play na 2 tygodnie. Zainstalowałem kilka gier. Zrobiłem na pulpicie folder „gry”. Przeniosłem do niego ikony zainstalowanych gier. Ikony te się skopiowały. Próbowałem usunąć niepotrzebne ikony gier z menu jednak po przesunięciu ich na kosz nic się nie dzieje. Ikony zostają na swoim miejscu. Próbowałem usunąć ikony z folderu który zrobiłem i te ikony bez problemu trafiają w koszu. Wie ktoś co zrobić żeby usunąć ikony z menu do którego trafiają po zainstalowaniu gier?
  Proszę o pomoc.

 8. czy mogę usunąc ikonkę fb z ekranu głównego…nie mogę jej odinstalować – to denerwujące, nie chce tego gównianego fb na ekranie

 9. Michał i xxx: Jeśli dobrze Was rozumiem to chodzi Wam o usunięcie aplikacji z telefonu? Jeśli chcecie wywalić niepotrzebny program to można to zrobić albo z poziomu Android Marketu wchodząc w zakładkę „Moje aplikacje” albo też można to zrobić w ustawieniach telefonu. Przykładowo w Samsungu Galaxy S: Ustawienia > Aplikacje > Zarządzaj aplikacjami – wybierasz z listy program do usunięcia i klikasz Odinstaluj.

 10. Witam, już 3 razy doprowadzałam telefon do ustawień fabrycznych. Później ściągnęłam z Marketu kila plików które w pamięci pokazują ze obszar łącznie 7,46gb , dostępne 7,37gb to na SD a pamięć USB 5,64gb, dostępne 5,51gb a pamięć urządzenia 1,65 gb wiec jak widać mam sporo miejsca a jednak kiedy chce ściągnąć aktualizacje jakiegoś programu pokazuje ze mam za mało pamięci :( Czy ktoś mi może powiedzieć co mam zrobić prócz ustawień fabrycznych bo tego nie chce już robić :(

 11. A co zrobić żeby Android nie ubijał mi automatycznie określonych aplikacji które działają w tle np. nawigacji ?
  Strasznie to irytuje, ktoś do mnie zadzwoni albo odczytam sms i muszę od początku konfigurować nawigacje bo ją zamknęło :(

Komentarze dla tego wątku są już zamknięte.