SteelSeries Rival 100 i Rival 110 to niedrogie myszki gamingowe o bardzo podobnej obudowie, ale Rival 110 ma znacznie lepszy sensor i niższą wagę, dlatego w praktyce będzie lepszym wyborem dla większości graczy.
Kim są bohaterowie porównania?
SteelSeries Rival 100 był przez długi czas jedną z najpopularniejszych budżetowych myszek dla graczy – niewygórowana cena, RGB, sensor PixArt 3059-SS i pełna konfiguracja w oprogramowaniu SteelSeries Engine.
SteelSeries Rival 110 to bezpośredni następca Rival 100: ten sam, symetryczny kształt, ale lżejsza konstrukcja oraz nowy sensor TrueMove1 z wyższą rozdzielczością i lepszym śledzeniem ruchu.
Oba modele celują w segment taniej, przewodowej myszki gamingowej – idealnej do gier FPS, MOBA i codziennej pracy przy komputerze, dla osób, które nie chcą wydawać fortuny na sprzęt.
Specyfikacja – szybkie zestawienie
Najważniejsze różnice w pigułce
Oto kluczowe różnice między modelami:
- sensor – Rival 100: PixArt 3059-SS, 250–4000 DPI; Rival 110: TrueMove1, 200–7200 DPI, lepsze śledzenie 1:1;
- waga – Rival 100: ok. 120 g (różne pomiary podają 92–120 g w zależności od metody); Rival 110: ok. 87–88 g, wyraźnie lżejsza konstrukcja;
- prędkość i akceleracja sensora – Rival 100: do 140 IPS, akceleracja 20 G; Rival 110: do ok. 240 IPS, akceleracja 30 G;
- pamięć i oprogramowanie – obie: konfiguracja przez SteelSeries Engine 3, RGB, makra i profile; Rival 110: dodatkowo wbudowana pamięć, zapis ustawień w samej myszce;
- cena na premierę (orientacyjnie) – Rival 100: ok. 150–160 zł; Rival 110: ok. 150 zł. W momencie wejścia na rynek oba modele były zbliżone cenowo – to typowe myszy z niższej półki cenowej.
Tabela porównawcza
Szczegółowe parametry zebraliśmy w tabeli:
| Cecha | SteelSeries Rival 100 | SteelSeries Rival 110 |
|---|---|---|
| Przeznaczenie | mysz gamingowa przewodowa | mysz gamingowa przewodowa |
| Sensor | PixArt 3059-SS (optyczny) | TrueMove1 (optyczny) |
| Rozdzielczość (DPI/CPI) | ok. 250–4000 DPI | ok. 200–7200 DPI |
| Maks. prędkość | 140 IPS | ok. 240 IPS |
| Maks. akceleracja | 20 G | 30 G |
| Częstotliwość raportowania | 1000 Hz | 1000 Hz |
| Liczba przycisków | 6 programowalnych | 6 programowalnych |
| Wymiary | ok. 120–121 × 67 × 38–40 mm | ok. 120–121 × 67–68 × 38 mm |
| Waga | ok. 120 g (bez kabla) / ~92 g w innych specyfikacjach | ok. 87–88 g |
| Przewód | USB, ok. 1,8 m | USB, ok. 2 m |
| Podświetlenie | RGB (rolka, logo) | RGB LED |
| Pamięć wbudowana | brak wzmianki o pamięci | tak – pamięć na ustawienia |
| Oprogramowanie | SteelSeries Engine 3 | SteelSeries Engine 3 |
| Grip (zalecany) | palm / claw / fingertip | claw / fingertip |
Konstrukcja i ergonomia
Kształt i rozmiar
Obie myszki wykorzystują bardzo podobną, symetryczną obudowę, wygodną dla osób prawo- i leworęcznych (z zastrzeżeniem bocznych przycisków tylko po jednej stronie).
Rival 100 ma nieco wyższy profil (w części specyfikacji wskazywana wysokość 40 mm); dla wielu użytkowników jest wygodny przy palm grip, ale dobrze współpracuje też z claw i fingertip.
Rival 110 zachowuje bardzo podobne wymiary, ale jest odczuwalnie lżejszy, co poprawia dynamikę ruchu; najczęściej polecany do claw grip i fingertip grip.
Symetryczny kształt, niewielkie gabaryty i brak przesadnej wysokości sprawiają, że oba modele dobrze sprawdzają się przy mniejszych i średnich dłoniach; osoby o bardzo dużych dłoniach mogą odczuwać brak pełnego podparcia.
Waga i komfort ruchu
Rival 100: ok. 120 g (bez kabla) – jak na ten segment to mysz wyraźnie cięższa.
Rival 110: ok. 87–88 g – lżejsze, szybsze prowadzenie po podkładce i lepsza kontrola w grach.
Niższa waga Rival 110 realnie zmniejsza zmęczenie dłoni i ułatwia szybkie flicki w FPS-ach.
Sensor i rzeczywista precyzja
SteelSeries Rival 100 – PixArt 3059-SS
Rival 100 wyposażono w budżetowy sensor PixArt 3059-SS, przygotowany we współpracy ze SteelSeries. Parametry techniczne:
- rozdzielczość: ok. 250–4000 DPI,
- maks. prędkość: 140 IPS,
- akceleracja: 20 G,
- polling rate: 1000 Hz (raportowanie co 1 ms).
Recenzenci podkreślali brak sztucznej akceleracji i wystarczającą precyzję dla typowego gracza, szczególnie przy niższych ustawieniach DPI (np. 800–1600).
To dobry wybór na start, ale przy wyższych DPI i szybszych ruchach wypada słabiej niż nowsze sensory – w tym ten z Rival 110.
SteelSeries Rival 110 – TrueMove1
Rival 110 otrzymał zupełnie nowy sensor SteelSeries TrueMove1, zaprojektowany jako tańszy odpowiednik topowego TrueMove3, z naciskiem na prawdziwe 1:1 śledzenie ruchu. Parametry:
- rozdzielczość: ok. 200–7200 DPI, regulacja w krokach co 100 DPI,
- maks. prędkość: ok. 240 IPS (ok. 6,1 m/s),
- akceleracja: 30 G,
- polling rate: 1000 Hz.
Rival 110 oferuje spójniejsze i stabilniejsze śledzenie nawet przy wyższych DPI i gwałtownych ruchach, dlatego lepiej nadaje się do wymagających FPS-ów.
Oprogramowanie i funkcje dodatkowe
SteelSeries Engine 3
Obie myszki współpracują z oprogramowaniem SteelSeries Engine 3, które pozwala na:
- zmianę DPI (tworzenie własnych poziomów czułości),
- przypisywanie funkcji do każdego przycisku (makra, skróty),
- konfigurację RGB (kolor, efekty, jasność),
- tworzenie i zapisywanie profili dla konkretnych gier.
Dla użytkownika oznacza to możliwość dostosowania myszy zarówno do gier, jak i pracy biurowej – osobne profile do FPS, MOBA czy aplikacji użytkowych.
Pamięć wbudowana
Rival 100 – w recenzjach brak jednoznacznej informacji o osobnej pamięci w myszy; ustawienia przechowywane są głównie po stronie komputera, w oprogramowaniu.
Rival 110 – posiada wbudowaną pamięć, więc zapisane DPI, podświetlenie i profile przeniesiesz między komputerami bez dodatkowej konfiguracji.
Wrażenia w grach i codziennym użytkowaniu
Gry FPS (CS:GO, Valorant, Battlefield itp.)
Rival 100 zapewnia precyzję wystarczającą dla graczy rekreacyjnych; przy bardzo szybkich ruchach i wyższych DPI szybciej dochodzi do limitów sensora (140 IPS, 20 G).
Rival 110 ma wyraźnie lepszy sensor i niższą wagę, co przekłada się na szybsze ruchy, mniejsze zmęczenie i bardziej dopracowane działanie w grach FPS.
Gry MOBA / RPG / codzienna praca
W mniej „sensorowo wymagających” zastosowaniach oba modele sprawdzają się dobrze: mają 6 przycisków ułatwiających bindy i skróty, a RGB oraz profile pozwalają dopasować mysz do preferencji i programów. Rival 110 nadal daje przewagę w precyzji i lekkości, ale Rival 100 pozostaje komfortowy i w pełni użyteczny.
SteelSeries Rival 100 vs Rival 110 – które wybrać?
Główne argumenty za Rival 110
W praktycznym porównaniu, gdy oba modele są dostępne w podobnej cenie, recenzenci i użytkownicy zwykle wskazują Rival 110 jako lepszy wybór. Powody:
- lepszy sensor TrueMove1 – szerszy zakres DPI i pewniejsze śledzenie przy szybkich ruchach;
- niższa waga (ok. 87–88 g) – odczuwalnie lżejsze prowadzenie, szczególnie w FPS-ach;
- wbudowana pamięć – zachowanie ustawień po zmianie komputera;
- ta sama ergonomia – jeśli Rival 100 dobrze leżał w dłoni, Rival 110 będzie bardzo podobny.
Kiedy Rival 100 ma jeszcze sens?
Rival 100 wciąż może być rozsądnym wyborem, jeśli:
- jest wyraźnie tańszy niż Rival 110 (np. używany lub w wyprzedaży),
- preferujesz nieco cięższą mysz (ok. 120 g) i bardziej „masywne” prowadzenie,
- grasz głównie w mniej wymagające tytuły (MOBA, RPG, strategie), gdzie przewaga lepszego sensora nie będzie kluczowa.
Dla kogo która myszka?
Wybierz SteelSeries Rival 110, jeśli:
Najlepiej sprawdzi się w poniższych przypadkach:
- grasz dużo w FPS i liczysz na wysoką precyzję oraz szybkość,
- preferujesz lżejsze myszki (ok. 90 g lub mniej),
- chcesz mieć więcej „zapasów” sensora na przyszłość (wyższe DPI, stabilne śledzenie),
- korzystasz z kilku komputerów i docenisz wbudowaną pamięć ustawień.
Wybierz SteelSeries Rival 100, jeśli:
To lepsza opcja w następujących sytuacjach:
- możesz kupić ją sporo taniej niż Rival 110,
- wolisz cięższą mysz z bardziej „stabilnym” odczuciem prowadzenia,
- grasz głównie rekreacyjnie i nie potrzebujesz topowej precyzji sensora.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie (nie tylko Rival 100/110)?
Poradnikowo – niezależnie od wyboru między Rival 100 i Rival 110 – przy zakupie myszy gamingowej zwróć uwagę na:
- Sensor – wybieraj współczesne sensory optyczne bez sztucznej akceleracji; znaczenie mają maksymalna prędkość (IPS) i akceleracja (G) przy szybkich ruchach;
- Waga – niższa sprzyja szybkim grom FPS, wyższa bywa wygodniejsza w pracy biurowej lub spokojniejszych grach;
- Kształt i grip – dopasuj do sposobu trzymania (palm, claw, fingertip) oraz wielkości dłoni;
- Oprogramowanie – możliwość konfiguracji DPI, makr, RGB i profili zwiększa wygodę użytkowania;
- Pamięć wbudowana – przydatna, jeśli często zmieniasz komputer lub stanowisko.






